ZTE LI3709T42P3H463657
ZTE LI3709T42P3H463657 ZTE LI3709T42P3H463657
CE / RoHS / ISO9001 safety certification
ZTE LI3709T42P3H463657 - Battery LI3709T42P3H463657 900mAh/3.4WH
Product Code:20IV1505_Te
Any questions please contact us freely
  • free shipping
    Your order will be dispatched within 48 hours.
Condition :Brand New
Item Code :20IV1505_Te
Brand:ZTE
Battery Type:Li-ion
Battery Voltage:3.7V 4.2V
Battery Capacity:900mAh/3.4WH
Compatible:LI3709T42P3H463657
Warranty:Full 12 Months Warranty and 30 Days Money Back
Availability:IN STOCK!
Features of Our ZTE LI3709T42P3H463657 battery replacement:
• The battery is up to standard and fully compatible with original specifications.
• All our batteries are certified by CE, UL, ROHS, ISO9001/9002 as safe products.
Warranty
ZTE LI3709T42P3H463657 LI3709T42P3H463657 Battery Replacement
Condition: Replacement, Brand New
Brand: ZTE
Battery Type: Li-ion
Battery Voltage : 3.7V 4.2V
Warranty: 12 months
Compatible Part Numbers:
Compatible Model Numbers:
ZTE LI3709T42P3H463657
Security Technology
Product Feature:
Grade A cells Li-ion battery for ZTE LI3709T42P3H463657.
Provides excellent discharge characteristics. Over 500-800 times of charge and discharge.
100% Compatible with original manufacturer equipments, guaranteed.
Includes inbuilt over-charge, over-current, over-voltage and short-circuit protection.
Utilizes state of the art printed circuit board (PCB) design to provide stable and safe performance.
Brand New, 30 Days Money Back, 1 Year Warranty, 100% Secure Shopping Guarantee!
Follow the notice below, Better using your ZTE LI3709T42P3H463657 Smartphone Battery
  • Do not short-circuit. A short-circuit may cause severe damage to the battery.
  • Attention:
Shipment Methods
Shipping & Handling
Free Shipping on All Orders!
Estimated Delivery Time:7 - 15 Business Days
Shipping rates: Our rates include the expenses of shipping, handling and the high quality packaging.
Payment Methods
Payment Methods
Q: How to check this battery is compatible with my laptop?
Q: How to charge a new battery for Asus Rog B551 for the first time use?
Related Products
ZTE Li3949T44P8h976547-3.6A battery
ZTE Nubia Music 2 Z2460
5000mAh 3.85V
ZTE Li3939T44P10h826645 battery
ZTE A52 Lite
4000mAh 3.85V
ZTE Li3975T44P8hG99531 battery
ZTE W202DS
7670mAh 3.86V
ZTE Li3998T45P8hB9G033 battery
ZTE Z8000
10100mAh 3.91V
ZTE BL-38CY battery
ZTE A33S
4000mAh 3.85V
ZTE Li3949T44P8h976547 battery
ZTE Li3949T44P8h976547
5000mAh 3.85V
ZTE GH6911-6 battery
ZTE GH6911-6
6000mAh 3.87V
ZTE Li3939T44P8H906450 battery
ZTE V2022 4G
4000mAh/15.4Wh 3.85V